BIBLIOTEKA CZYNNA

ŚRODA 07:00 - 13:00 dzień bez wypożyczeń

CZWARTEK 07:00 - 13:00

PIĄTEK 07:00 - 13:00

Roczny plan pracy biblioteki szkolnej w szkole Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp. Rok szkolny 2024/2025.

Nauczyciel bibliotekarz- Czesława Karpińska.

Cel główny: Dążenie do tego, aby biblioteka szkolna pełniła rolę szkolnego centrum informacyjnego, edukacyjnego i kulturalnego, była pracownią, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz, w miarę możliwości, wiedzy o regionie.

Cele szczegółowe: - Przygotowanie ucznia do samodzielnego wyszukiwania informacji za pomocą warsztatu informacyjno- bibliograficznego. - Kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz aktywnego odbioru dóbr kultury. - Inspirowanie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych. - Kształcenie nawyków samokształcenia uczniów na dalszych etapach edukacji szkolnej. - Realizowanie zagadnień edukacji czytelniczej i medialnej. - Przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, kształtowanie umiejętności w zakresie poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz umiejętnego korzystania z technologii informacyjnej i mediów. - Wspieranie działalności opiekuńczo-wychowawczej szkoły.

Zadania nauczyciela bibliotekarza: - udostępnianie czytelnikom książek, czasopism i innych materiałów stanowiących zbiory biblioteczne oraz udzielanie porad czytelnikom; - organizowanie różnych form pracy czytelniczej; - zaznajomienie czytelników z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej i umożliwienie im swobodnego przeglądania i dokonywania wyboru książek; - przygotowanie uczniów do samodzielnego doboru wartościowych książek i innych materiałów bibliotecznych; - tworzenie warunków do poszukiwania przez czytelników, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł; - rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań czytelników; - udzielanie czytelnikom porad bibliotecznych, bibliograficznych, rzeczowych i tekstowych stosownie do potrzeb, zainteresowań i poziomu czytelnika; - wdrażanie uczniów do umiejętnego posługiwania się książkami, czasopismami i innymi materiałami bibliotecznymi, do korzystania z różnych typów wydawnictw i pomocy bibliotecznych; - wyrabianie w uczniach nawyku czytania czasopism; - wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się; - organizowanie działań rozwijających u czytelników wrażliwość kulturową i społeczną.

Działania dodatkowe:
1.Praca pedagogiczna: udostępnianie księgozbioru uczniom i nauczycielom.
2. Realizacja zadań w związku z planem pracy szkoły: Dzień Głośnego Czytania, Przerwa na czytanie, Pasowanie na czytelnika, Tydzień Bibliotek, giełda podręczników, giełda boccrossingu, konkursy biblioteczne.
3. Włączanie się w organizację imprez i konkursów szkolnych.
4. Przygotowanie uczniów do corocznego konkursu poezji Papuszy, odbywającego się w Filii nr 8 WiMBP.
5. Opieka nad sztandarem szkoły-udział w uroczystościach szkolnych i miejskich.

Prace techniczne:
1. Dalsze wprowadzanie elektronicznego systemu ewidencjonowania książek .
2. Prace porządkowe związane z modernizacją biblioteki .
3. Zamawianie , zwroty i dystrybucja podręczników.
4. Ewidencjonowanie nowego i selekcja zużytego księgozbioru.
5.Wypożyczanie książek za pomocą elektronicznego systemu e-biblio.