Ile jej mury pamiętają... Ile wzruszeń, pierwszych przyjaźni, nierzadko miłości, pierwszych sukcesów, radości, może czasem niepowodzeń... Jedne z pierwszych słów, które mogliśmy usłyszeć podczas spotkania, trafnie oddawały to, co wielu z naszych licznych gości odczuwało: „Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, czasem pokrywa patyną, innym razem dodaje blasku i splendoru... a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie”.

Po tych wstępnych słowach Pani Magdaleny Stangret pojawiła się pięknie ubrana w długą suknię „siedemdziesięcioletnia” dama, bohaterka spotkania, czyli upersonifikowana nasza SP 5. Zasiadła ona na wielkim, czerwonym tronie, a my mogliśmy obejrzeć film przedstawiający jej ciekawą historię, film, przy którym spłynęła po policzku niejedna łza... Filmowe prezentacje dla szkoły wykonał Pan Artur Suchocki z firmy „Cavok”. Następnie uczennice Koła Teatralnego prowadzonego przez Panią Anetę Piasecką zaprezentowały w baletowych białych strojach taniec do utworu „Laleczka z saskiej porcelany”.

Tak poważny i uroczysty nastrój przerwany został scenkami szkolnymi przygotowanymi przez uczniów starszych klas pod kierunkiem Pani Marzeny Nowickiej-Czacharskiej, scenkami
z dużą dawką humoru i współczesnej muzyki. Rozbawieni goście mogli usłyszeć fragmenty piosenek (takie jak: „Idziemy do zoo”, „Siedzi w autobusie człowiek z liściem na głowie...”, „Jadą jadą chłopcy, chłopcy radarowcy”, „Kiedyś cię znajdę”, rapowa wersja „Inwokacji”, „Do nieba do piekła”, „Niewiele ci mogę dać”, „Mniej niż zero”, „Deszcze niespokojne”, „Mam wszystko w tyle”, „Ja jestem macho, panowie mi wybaczą”, „Małgośka mówią mi”), a ich słowa idealnie pasowały do humorystycznie pokazywanych przez „uczniów” i „nauczycieli” lekcji przyrody, języka polskiego, religii (uczeń klasy 7a świetnie wczuł się w rolę księdza), muzyki, historii, języka angielskiego i wychowania fizycznego.

Natomiast młodsi uczniowie z Kółka Teatralnego przygotowali fragment spektaklu „Kopciuszek”, w którym to tytułowy Kopciuszek znalazł szczęście u boku dobrego królewicza.
Nie brakowało pięknych sukien balowych, zgubionego pantofelka i spodziewanego szczęśliwego zakończenia. Uroczystość uświetniły też utwory zaśpiewane przez ucznia klasy 6c – Karola Ulbricha („Yesterday”) i uczennicy klasy 5b – Jagody Piotrowicz („Zacznij od Bacha”). Gościnnie wystąpili uczniowie SP 15 Karolina i David Omelchenko. Oczywiście nie zabrakło również popisów naszych akrobatek i akrobatów uczęszczających na co dzień do AZS Gorzów Wlkp. prowadzonych przez Panią Małgorzatę Radzewicz.

Po części artystycznej i zaśpiewanym hymnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – Małgorzata Dolata, serdecznie witając honorowego gospodarza uroczystości Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Pana Jacka Wójcickiego reprezentowanego przez Wiceprezydenta miasta Gorzowa Wlkp. Pana Radosława Sujaka oraz znamienitych gości. Minutą ciszy uczczono pamięć o tych, którzy niegdyś byli związani ze szkołą, ale w tym dniu ich zabrakło… Po raz kolejny mogliśmy wrócić do wspomnień związanych z SP 5, wsłuchując się w głos Pani Dyrektor, przypominający najważniejsze wydarzenia z historii szkoły.

Mogliśmy również usłyszeć nazwiska znanych i szanowanych w Gorzowie osób, które są absolwentami naszej szkoły: pan Piotr Basta [nauczyciel, trener, jeden z najwszechstronniejszych, najwybitniejszych polskich wioślarzy w konkurencjach długo wiosłowych, 16-krotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata, Pucharów Świata, olimpijczyk z Barcelony (1992), Atlanty (1996) i Sydney (2000)], pan Marek Ciaszkiewicz [były reprezentant Polski w siatkówce], pan Dariusz Maciejewski [trener gorzowskich koszykarek].

Na zakończenie swego wystąpienia Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i za wkład w rozwój naszej placówki, nauczycielom za wysiłek i zaangażowanie w pracę dydaktyczną, uczniom i absolwentom za to, że dzięki swojej postawie w codziennym życiu są wizytówką naszej szkoły, a władzom oświatowym i samorządowym za pomoc w jej rozwoju.

Byłym dyrektorom szkoły - Pani Janinie Nowak i Panu Kazimierzowi Bogdanowiczowi wręczone zostały statuetki. W związku z niedawno obchodzonym Dniem Edukacji Narodowej wręczono nagrody Dyrektora niektórym nauczycielom i pracownikom szkoły.

Nie obyło się też bez wielkiego tortu i dmuchania świeczek. A ciekawym elementem całej uroczystości było pamiątkowe zasadzenie przed budynkiem naszej szkoły certyfikowanej sadzonki najstarszego dębu szypułkowego w Polsce - dębu ,,Chrobry”, noszącego nazwę dębu papieskiego.

Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła część mniej oficjalna, na którą wszyscy czekali – zaproszeni goście powrócili do wspólnych wspomnień przy kawie i słodkościach, miłych rozmowach i opowieściach z przeszłości, zwiedzali mury szkoły, robili sobie pamiątkowe zdjęcia, a na korytarzu przy stoliku pozostawiali swój ślad w kronice wpisów okolicznościowych. A za 10 lat znowu się spotkamy już przy 80-leciu naszej szkoły!!!

 

 

 

Szkolne konkursy z okazji 70 – lecia szkoły

  Z okazji 70- lecia naszej szkoły odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III  pod hasłem „Moja szkoła”, natomiast dla klas IV-VII konkurs na makietę pod hasłem

„Makieta mojej szkoły”.

   Zadaniem najmłodszych uczniów było namalowanie pracy plastycznej z wizerunkiem szkoły natomiast starsi uczniowie mieli samodzielne zaprojektować i wykonać makietę  szkoły.

CELE KONKURSU:

  1. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych.
  2. Rozwijanie umiejętności manualnych uczniów.
  3. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
  4. Możliwość skonfrontowania swoich umiejętności na tle grupy rówieśniczej.
  5. Kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.

Komisja konkursowa w składzie: p. Jolanta Woźniak i p. Piotr Góralczyk wyłonili zwycięzców.

Wyniki konkursu pod hasłem „Moja szkoła”:

            Nagrody:                                                                Wyróżnienia:

 Mikołaj Kosowski - klasa IIIa                                     Hania Kęsik – klasa III b

Julia Dalik – klasa IIIb                                                 Nikola Piórkowska – klasa III b

Zuzia Mika – klasa IIIc                                                 Maksymilian Dębicki – klasa II b

Natasza Tomasik – klasa IVb

Paweł Łochiński – klasa IV b

Wyniki konkursu pod hasłem „Makieta mojej szkoły”:

Nagroda:

Oliwia Ciężka – klasa IV b

Nagrodzeni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

                                                                              Aneta Żukowska, Dorota Thiele