11 20171119 133530400512 października 2018r. w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość związana z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowana przez panią Anetę Piasecką - nauczyciela historii oraz panią Marzenę Nowicką - Czacharską - nauczyciela j. polskiego.

Gościem honorowym tej uroczystości był pan Michał Rybak, pracownik Muzeum Niepodleglości w Warszawie. Pan Michał Rybak wygłosił prelekcję  pt.: "Drogi Polski do niepodległości". Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana  Michała Rybaka, który przybliżył naszym uczniom fakty historyczne z trudnych dziejów Ojczyzny. Akademię uświetnił występ uczniów w "Korowodzie historycznym". Mogliśmy zobaczyć uczniów przebranych za postaci historyczne,  m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i oczywiście Józefa Piłsudskiego. Niezwykle piękny, nowoczesny i nowatorski układ taneczny z flagami przygotowany przez uczennice z klas VIII pod opieką pani Beaty Kołeckiej zachwycił wszystkich widzów i wywarł ogromne wrażenie.

Pani Dyrektor Małgorzata Dolata wygłosiła przemówienie i wręczyła wraz z gościem honorowym uczniom zdobyte dyplomy nagrody ufundowane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie w konkursie historycznym „Wielcy Polacy – twórcy niepodległości”.

Akademia otworzyła cykl i są związane z 100 rocznicą inicjatyw, działań, konkursów w naszej szkole, które będą realizowane w przeciągu najbliższych miesięcy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Marzena Nowicka – Czacharska