Powinniśmy pamiętać że tolerancja to postawa społeczna oraz osobista, którą cechuje poszanowanie poglądów, zachowań i cech innych ludzi, również ich samych. Może więc warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi obcujemy, pracujemy, spędzamy dużo czasu, spotykamy w różnych momentach życia.
Jako naród uważamy się za tolerancyjny, ale jakże często akceptujemy coś dopóki, dopóty nie dotyczy to naszego podwórka. Trudne sprawy oglądane z perspektywy dotyczą nas mniej, nie wzbudzają skrajnych emocji do momentu, gdy stykamy się z nimi osobiście i bezpośrednio. Określamy się często mianem tolerancyjnych pod określonymi warunkami, wybiórczo.
Na największe przejawy nietolerancji z naszej strony narażeni są często ludzie niepełnosprawni, chorzy, innej narodowości, wyznania, orientacji, z nałogami, innymi poglądami niż ogólnie przyjęte. W szkole pojawia się problem akceptacji uczniów, którzy nie mają ochoty przystosowywać się do ogólnie panującej mody, obyczajów. Zdarza się, że są odsuwani i izolowani, bo nie przystają do wyznawanych wśród rówieśników trendów.
Problem przynależności do grupy rówieśniczej bardzo często wynika z zamożności,
w związku z czym osoby, które nie deklarują markowych ubrań, najnowszych modeli sprzętu elektronicznego, nie znajdują miejsca wśród ,,klasowej elity’’. Okres dojrzewania bardzo silnie uzależnia ludzi młodych od opinii i akceptacji grupy rówieśniczej, która staje się wyznacznikiem wszelkich kanonów życia dla jej członków. To tutaj adolescent otrzymuje wsparcie, możliwość rozwijania kontaktów społecznych, szansę na naukę zachowań. Dobrze funkcjonująca, silna
i wspierająca grupa osób to szansa dla młodej osoby na pomyślny i wartościowy rozwój w zakresie pełnienia ról społecznych, spotykania z różnymi emocjami, przeżywania i doświadczania sytuacji, które dadzą podwaliny do życia w dorosłości.
Akceptacja ze strony grupy rówieśniczej, szacunek dla odmienności i różnic daje szansę na budowanie spójnego, silnego i pozytywnego obrazu samego siebie i swojej samooceny. Ważne, by pamiętać, że informacja zwrotna, jaką otrzymujemy to opinia innych na nasz temat, nie zawsze jest adekwatna i wspierająca. Czasem musimy ją oddzielić od tego, co sami o sobie myślimy i jak sami się postrzegamy. Musimy sobie uświadomić, że najistotniejsze jest, by zbudować swój obraz dla samego siebie, uznać swoje wady i niedostatki( z których można uczynić walor), zaakceptować siebie takim, jakim się jest i uznać wystarczająco dobrym. Oczekiwanie, że zostaniemy w pełni uznani
i zaakceptowani przez rówieśników może być poddane próbie i nie spełnić naszych oczekiwań, dlatego młody człowiek, który docenia sam siebie, jest dla siebie ważnym i akceptowalnym, lepiej odnajdzie się w świecie rówieśników. Świadomość, że ma swoje plany i marzenia, potrzeby ciała
i ducha i może wiele dać swoim najbliższym i rówieśnikom, pozwoli młodemu człowiekowi poczuć się pełnowartościowym, a w swej odmienności atrakcyjnym i niepowtarzalnym.
Współcześnie bardzo potrzebna jest akceptacja, wsparcie i tolerancja wśród członków rodziny, przyjaciół, grupy rówieśniczej oraz w najbliższym otoczeniu. Istotne jest by mieć świadomość, że każdy z nas ma prawo do wolności wyznania, słowa, wypowiadania poglądów i przekonań. Dbajmy, by w życiu człowieka i społeczeństwa, w którym przyjdzie mu żyć, promowana była samoakceptacja, wyrozumiałość, wzajemny szacunek i by taka społeczność była szansą na w pełni nieskrępowany rozwój jednostek słabszych i odmiennych. Tolerancja to dla człowieka szansa na pełne i wartościowe życie.
Dołączam wszystkim, którzy dotrwali do momentu zakończenia link do filmu, w którym młoda osoba spróbuje wyjaśnić, dlaczego tak ważna jest dla człowieka samoakceptacja, zanim zaczniecie jej szukać u innych. Polecam film w szczególności młodzieży, która poszukuje siebie, szuka akceptacji i miejsca wśród rówieśników. 
*Zosia często używa słowa ,,walidacja”, co w potocznym rozumieniu oznacza sprawdzanie, czy zgodne jest to, co myślę o czymś, o kimś z tym, co myślą o tym inni…
A dla chętnych, interaktywna gra na temat tolerancji- polecam https://wordwall.net/pl/resource/4070770/tolerancja

magda stangret