Majowe święta, to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach. W tym roku, w związku ze stanem pandemii wszyscy spędzimy ten czas w zaciszu domowym. Więc może - to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy, czemu tak szumnie obchodzimy majowe święta.
 1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

MAJOWE ŚWIĘTA

W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do urlopów. W naszym kraju święto to często utożsamiane jest z latami 1945-1989 i czasami PRL-u, w którym to 1 maja organizowano wielkie pochody zamieniające się w przemarsze na cześć władz.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 
MAJOWE ŚWIĘTA

2 maja od 2004 roku to dzień flagi Rzeczpospolitej. Dlaczego akurat ten dzień? To właśnie tego dnia zdobywający w 1945 r. Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. W czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. Zgodnie z uchwałą Sejmu II Rzeczpospolitej z 1 sierpnia 1919 roku  „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.

 Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy  do sfotografowania siebie, rodziny znajomych ze swoją flagą.

 3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

MAJOWE ŚWIĘTA

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania.

– 3 maja to święto konstytucji. Święto to zostało wprowadzone  na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Miało to miejsce dokładnie 230 lat temu - 3 maja w 1791 roku. Polacy, chcąc ratować upadającą ojczyznę,  uchwalili nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski.

Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju.

 Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

źródło: biblioteka.pl

KONKURS

Wejdź na przygotowany padlet (wirtualna korkowa tablica)  adres :

https://padlet.com/piaseckaa433/historiakonkurs      

Umieść( klikając na czerwony krzyżyk w prawym dolnym rogu) swoją relację z obchodów świąt majowych w formie zdjęć z podpisem i notatką.

ZGARNIJ OCENĘ CELUJĄCĄ z historii za najciekawszy wpis. Wybierzemy najciekawsze, czekamy do 5 maja.

POWODZENIA

 Poniżej podaję linki do ciekawych stron internetowych:

Link: Niezwykłe lekcje rytmiki – Jestem Polakiem

Link: Polskie symbole narodowe

Link: Witaj majowa jutrzenko

Link: Majowe święta: 1-3 maj

Link: Polska – moja ojczyzna (film edukacyjny i zadania dla dzieci)

Link: Konstytucja – dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas?

Link: Jak zrobić prosty kotylion z papieru?

Link: Krzyżówka patriotyczna dla dzieci