14 marca - Międzynarodowy Dzień Liczby π

Liczba π, czyli liczba pi, zwana także ludolfiną to najbardziej fascynująca liczba na świecie, która ma swoje święto. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Ma zastosowanie w matematyce, jak i fizyce. Za sprawą swojej niesamowitości zajmują się nią nie tylko matematycy, ale również poeci, filmowcy, muzycy. Odkrywają ją i bawią się nią zarówno dorośli, jak i dzieci.

Na pomysł, aby poświęcić 14 marca liczbie pi, wpadł pewien amerykański fizyk, Larry Shaw. Zauważył, że datę tę zapisuje się w jego kraju za pomocą trzech cyfr i kropki: 3.14, tak samo jak początkowe cyfry ułamka dziesiętnego, którym jest liczba pi. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1988 roku w San Francisco, w muzeum nauki Exploratorium, które ożywiło się muzyką i zabawami na cześć tak szczególnej i fascynującej liczby.

W 2009 roku amerykański prezydent Barack Obama oficjalnie ogłosił 14 marca Dniem Liczby Pi.
Święto stało się okazją, aby zachęcić dzieci i młodzież do uczenia się matematyki. Dziś rozpowszechniło się na całym świecie i dzięki uniwersalnemu językowi nauki łączy miłośników matematyki wszystkich krajów, kultur i języków.

Jako pierwszy wartość liczby π, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III wieku p.n.e. Jest on również autorem słynnego wymiernego przybliżenia liczby π jako 22/7. Jednak liczbę π odkryli ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie.

Informacje o π znajdują się też w Biblii (Drugiej Księdze Kronik), kiedy liczba π pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. π badali również Egipcjanie, o czym dowiadujemy się z pochodzącego sprzed 1650 r. p.n.e. egipskiego papirusu Rhinda.

Na początku XVII wieku holenderski matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę π wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu liczba π bywa nazywana ludolfiną.

Powyższe informacje o fascynującej liczbie pi zostały zaczerpnięte z artykułu Haliny Szczotki https://liblink.pl/oTJZgRjABv

Z okazji Dnia Liczy π zapraszamy do zabawy ESCAPE ROOM - MUZEUM LICZBY Pi

pi