KOMUNIKAT O HARMONOGRAMIE

KOMUNIKAT O MATERIAŁACH I PRZYBORACH POMOCNICZYCH

INFORMACJA O SPOSOBIE ORGANIZACJI I PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2025

SZKOLNE PROCEDURY EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/25

INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

W dniach 13- 14- 15 maja 2025 r. uczniowie klasy VIII przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.

Poniżej znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące organizacji tego egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń klasy VIII musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ma formę pisemną i składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Egzamin sprawdza wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do przedmiotów egzaminacyjnych nauczanych w klasach I–VIII szkoły podstawowej. Jego wyniki będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich. O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia.

Laureaci i finaliści olimpiad lub konkursów o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim, z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu z tego przedmiotu – uzyskają z niego maksymalny wynik. Będą mieli również pierwszeństwo podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

W 2025r. uczeń, obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w terminie od 24 lutego 2022r., jest zwolniony z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Uczeń ten ma obowiązek przystąpienia wyłącznie do egzaminu z matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Uczeń, obywatel Ukrainy może przystąpić do egzaminu z języka polskiego, stosowną informację przekazuje w deklaracji. Uczeń, obywatel Ukrainy, który w deklaracji przekazał informację o woli przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego może nie później niż do 13 lutego 2025r. złożyć dyrektorowi szkoły pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu z języka polskiego.

HARMONOGRAM EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY 2025

egzamin

WAŻNE DATY DOTYCZĄCE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

egzamin2